23 Ekim 2015 Cuma

Borsa Ne İşe Yarar?

Borsalar birikimlerin değerlendirilmesi konusunda kurulmuş, ekonomiye de kaynak yaratan piyasadır. Bu sayede hissesi alınan şirketin sermayesi artar. Şirketin performansına bağlı olarak fiyatlarında iniş çıkışlar meydana gelir. Piyasayı takip eden ve doğru yorumlayan yatırımcılar fiyatlardaki dalgalanmalardan kârlı çıkar, birikimlerini kolayca değerlendirebilirler. Bunun için elbette ki borsanın işleyişini çözmüş, belli bir seviyede deneyimli olmak gerekir.

Borsa kelimesini duyan herkes dikkat kesilir tüyo aramaya başlar. Asla ama asla bir başkasına inanmamalısınız. Para kazanılan yerde hiç kimse bir başkasına taktik vermez. Ayrıca çok samimi olsanız dahi şüphe duymalısınız. Çünkü borsada fiyat oluşumları arz ve talebe bağlı olarak değişir. Bu nedenle doğru olan kendi yatırım planını oluşturmalı, stratejileriniz doğrultusunda hareket etmelisiniz. Anlık piyasa takibi ve analizi yardımıyla kâr getirecek pozisyonları daha rahat görebilirsiniz.

Borsaya Nasıl Girilir?


Borsa işlemi yapan kurum veya kuruluşların biri ile anlaştığınız takdirde gerekli prosedürleri hallettikten sonra piyasaya kolaylıkla giriş yapılır. 18 yaşını doldurmuş ve vadesiz yatırım hesabına sahip olmanız gerekir. Hesabınız yoksa piyasada alım - satım ticaretini üstlenen banka veya şirketten birini seçerek hesap açtırmak için beyanda bulunmalısınız. Borsaya nasıl girilir detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Nüfus cüzdanı ve ikametgâh belgelerinin fotokopileri istenen evraklardır. Eksiksiz olarak ilettiğinizde kısa bir süre içerisinde hesabınız faaliyete geçer. İçine en az yatırım aracının minimum değerini veya üzerini yatırarak alım - satım işlemi yapmaya başlayabilirsiniz.

Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları Nelerdir?


Hisse senedi, tahvil, bono gibi menkul kıymetler, altın, bakır, petrol, buğday gibi çeşitli emtialar, yatırım fonları, endeksler ve döviz çiftleri (parite) borsa piyasasının enstrümanlarıdır. Yüzlerce çeşide sahip olmaları nedeni ile kendi isimleri ile anılırlar.

Pariteler ile işlem yapanlar döviz borsalarında, değerli kağıtları alıp satanlar menkul kıymet borsalarında, ticaret konu olan malların ticaretini yapanlar emtia borsaları adı altında işlemlerini gerçekleştirirler. Borsa çatısı altında olan vadeli işlem ve opsiyon borsaları aracılığıyla da piyasada işlem gören enstrümanlara vadeli olarak yatırım yapılabilmektedir.

Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır?


Borsa işlemleri tamamen internet üzerinden yürütülmektedir. Alım - satım emrinizi kurumunuza sözlü veya yazılı bir şekilde iletirsiniz. Emriniz borsa şartlarına uygun hale getirilerek elektronik sisteme işlenir. Böylelikle alıcı ve satıcı karşılaşmamış olur. Sistem yatırımcıların arz ve talepleri doğrultusunda eşleşen işlemleri kapatır. Böylelikle yatırımcılar alım - satım işlemlerini tek fiyat üzerinden yapılır. Alıcı taraf parayı, satıcı da yatırım aracını karşı tarafa devretmiş olur. Bu işlemler borsa kurallarına göre T+2 (zaman aralığı) gün içerisinde gerçekleşir.

Borsada Ne Zaman Alım - Satım Yapılır?Borsa yatırımcılarının merak ettiği sorulardan biri de alım - satımın ne zaman yapılması gerektiğidir. Bu sorunun cevabı herkese göre farklıdır. Çünkü bakış açısından tutun, yatırılan sermaye miktarından harcanan vakte kadar hiç bir şey aynı değildir. Ayrıca bir risk altında olmadan birikimlerini az ama öz bir şekilde değerlendirmek, diğeri de risk alarak yüksek kazanç elde etmek ister. Bu nedenlerden dolayı öncelikle beklentinizi belirlemelisiniz. Daha sonra hangi fiyat seviyelerinden alım - satım yapacağınıza karar vermek için analiz yöntemlerine başvurmalısınız.


Analizlerin sonucunda alınan sinyallere göre hareket etmelisiniz. Ama bunun için fiyat zaman grafiğini yorumlayabilmeniz gerekir. Fiyatın nerelerde çekilme yaşayacağını, nerelerde destek ve direnç noktalarına takılacağını bilmelisiniz. Böylece en uygun zaman aralığında istediğiniz seviyeden alım - satımlarınızı gerçekleştirerek kazanç elde edebilirsiniz.

Piyasa Takibi ve Analizi Nasıl Yapılır?


Borsada piyasa takibi hızlı ve kolay bir şekilde aracı kurumlarının sağlamış olduğu ekonomik takvimler üzerinden yapılabilir. Bunun dışında geliştirilen takip programları aracılığıyla da yatırım araçlarının fiyatını değiştirecek olayların verilerin takibini yapabilirsiniz. İnternetteki finans sitelerinden de pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Borsa analizleri aracı kurumlarının sunmuş olduğu platformda yapılır. Çok fazla seçenek bulunmaktadır. Yatırım vade sürenize uygun olanı seçerek, fiyatın belirlemiş olduğunuz zaman içerisinde alabileceği en yüksek ve düşük seviyesini belirleyebilirsiniz. Buna göre istediğiniz noktadan alım - satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Borsanın Mantığı Nedir?


Piyasadaki tüm yatırımcıların ortak mantığı düşük fiyattan alım yüksek fiyattan satım yapmaya dayanır. Fakat fiyatın dip ve tepe noktaları kırılgandır. Bu sebeple çoğu yatırımcı bunu görmezden gelerek pozisyon açarlar. Dikkat etmediklerinden dolayı da kayıpla karşılaşırlar. Borsa yatırımları uzun vadede yapılmalıdır. Böylece var olan ve oluşması muhtemel riskler zamana yayılarak daha kolay önlenir. Kısa vadede gerçekleştirilen işlemlerse oldukça risklidir. Araştırmalara göre uzun vadede yapılan işlemlere göre kısa vadede gerçekleştirilen alım - satımdan daha fazla zarar edilmektedir. Tabii bu borsa bilgisi ve deneyimiyle de alakalıdır.


Bizim insanımız tez canlı olduğu için hemen her şeyin anında olmasını ister. Ama emeksiz yemek yenilmeyeceğini de bilmeniz gerekir. Birikimlerinizi piyasada değerlendirmeye karar vermeden önce iyi bir borsa eğitimi almalısınız. Aynı zamanda deneyimine de sahip olmalısınız. Bunun için aracı kurumlarının sunmuş oldukları hizmetlerden yararlanmanızı tavsiye ederim. Böylelikle gerçek hesaba geçtiğinizde çok fazla kayıpla karşılaşmadan para kazanabilirsiniz.

1 yorum :